به استان‌های غیرشمالی که برنج کشت کنند، مزایایی تعلق نمی‌گیرد.

به استان‌های غیرشمالی که برنج کشت کنند، مزایایی تعلق نمی‌گیرد.

به استان‌های غیرشمالی که برنج کشت کنند، مزایایی تعلق نمی‌گیرد. 263 188 نویسنده

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه طرح ممنوعیت کشت برنج در هیات دولت مصوب و به استان‌ها ابلاغ شده است، افزود: در طول سه سال به استان‌های غیرشمالی که برنج کشت کنند، مزایایی تعلق نمی‌گیرد.

علی‌مراد اکبری امروز در همایش سه‌روزه کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی افزود: در این کارگروه تصریح شد کشت برنج جز در دو استان شمالی گیلان و مازندران ممنوع است.

معاون وزیر جهاد با بیان اینکه این طرح در هیات دولت مصوب و به استان‌ها ابلاغ شده است، افزود: بر این اساس، در طول سه سال به استان‌های غیرشمالی که برنج کشت کنند، مزایایی تعلق نمی‌گیرد و از آنان حمایت نخواهد شد.

وی درباره اینکه چرا باوجوداینکه آمارهای هواشناسی بارش‌های امسال را در طول ۵۰ سال اخیر بی‌سابقه می‌داند، مجوز کشت در استان‌های غیرشمالی داده نمی‌شود؟، اضافه کرد: ایران کشوری خشک و بالا و پایین بودن میزان بارش‌ها جزو رفتارهای مناطق خشک است ضمن اینکه کشور ما در مسیر تغییر اقلیم است و برنامه‌های کشتی که تدوین می‌شود باید با توجه به افق‌های طولانی‌مدت باشد.

اکبری تأکید کرد: به‌هرحال ایران کشور خشک است و ایران در مسیر تغییر اقلیم قرار دارد و ما باید برنامه‌های کشت ما با در نظر گرفتن افق‌های طولانی‌مدت باشد.

این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی مصوبات دیگر کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی را طی یک سال گذشته مورد اشاره قرار داد و افزود: این کارگروه همچنین تصویب کرده که در استان‌های هرمزگان و بوشهر تحویل حجمی آب اجرایی شود.

به گفته اکبری این طرح قرار است هفته آینده مصوب و ابلاغ شود.

معاون وزیر جهاد درباره معطل ماندن طرح الگوی کشت محصولات کشاورزی نیز اظهار داشت: این طرح در حال تدوین است و در کمیته‌ای تخصصی بررسی می‌شود.

اکبری با بیان اینکه بخش‌های مختلف این طرح آماده است و به نظر بنده تا آخر امسال یا اوایل سال آینده اجرایی می‌شود، تصریح کرد: مشکلاتی در زمینه الگوی کشت وجود دارد و یکی از آنها این است که کشاورزان کشت خود را بر اساس میزان درآمدی که آن کشت دارد، تعیین می‌کنند.

 

منبع : خبرگزاری مهر

تماس

+983136683222

ایمیل

info@samin-atlas.ir

اصفهان خیابان جی ابتدای خیابان خواجه عمید ساختمان عمران اصفهان طبقه 2 واحد 9
ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه 8:30 تا 16:00 (پنج‌شنبه ها تعطیل)