تجارت ایران با اوراسیا به ۲.۱ میلیارد دلار رسید

تجارت ایران با اوراسیا به ۲.۱ میلیارد دلار رسید

تجارت ایران با اوراسیا به ۲.۱ میلیارد دلار رسید 600 399 نویسنده

سیدروح الله لطیفی  سخنگوی گمرک  در خصوص وضعیت تجارت خارجی کشور با اوراسیا گفت: میزان تجارت خارجی ایران با اوراسیا از پنجم آبان ماه سال ۱۳۹۸ تاکنون به بیش از دو میلیارد و ۱۱۲ میلیون و۴۴۷ هزار و۸۳۹ دلار رسیده که این میزان شامل بیش از یک میلیارد و ۵۲۸ میلیون و۹۵۶ هزارو ۳۴۰ دلار واردات و ۵۸۳ میلیون و ۴۹۱ هزار و ۵۰۱ دلار صادرات است.

لطیفی افزود: از کل تجارت ایران با این اتحادیه بیش از یک میلیارد و ۱۲۵میلیون دلار در رویه‌های صادرات و واردات که شامل  ۵۳ درصد کل تجارت طرفین می‌شود براساس معافیت و تخفیفات موافقت نامه تجارت ترجیحی بوده است.

وی در خصوص کالاهای وارداتی از این اتحادیه بر اساس این موافقت‌نامه تصریح کرد: از مجموع واردات کشورمان از این اتحادیه ۹۶۶ میلیون و۳۲۸ هزارو۶۱۷ دلار برابر با ۳ میلیون و۵۲ هزارو۷۰۰ تن کالا بر اساس موافقتنامه مذکور بوده است.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک اظهار داشت: بیشترین میزان صادرات ایران به ترتیب، فدراسیون روسیه با بیش از ۵۳ درصد، ارمنستان با ۲۳ درصد، قزاقستان ۱۶ درصد و قرقیزستان با کمتر از ۱.۵ درصد است اصلی‌ترین مقاصد صادراتی ایران به اوراسیا را شامل هستند. همچنین کشورمان بیشترین میزان واردات از حیث ارزش را به ترتیب از روسیه با بیش از ۷۸.۵ درصد،   قزاقستان با بیش از ۱۸درصد، روسیه سفید ۲ درصد ودو کشور ارمنستان و قرقیزستان نیز سهمی کمتر از یک درصد را به خود اختصاص دادند.

لطیفی در خصوص کالاهای صادراتی ایران به اوراسیا گفت: از بین بیست قلم اصلی صادراتی ایران به اوراسیا سیب تازه با ۱۴.۵ درصد، پسته تازه و خشک با ۱۱.۹ درصد، گاز طبیعی با ۸.۱ درصد، کیوی تازه با ۷.۲ درصد و انگور خشک با ۳ درصد دارای بیشترین سهم هستند.

وی در خصوص واردات از کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا افزود: عمده کالاهای وارداتی از این اتحادیه، کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی را شامل می شود، از بیست قلم اصلی کالاهای وارداتی از کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، جو با حدود ۲۷ درصد،   فرآورده‌های گندم با ۲۴ درصد، ذرت دامی با ۱۷.۵ درصد، روغن دانه آفتاب گردان با بیش از ۱۱ درصد و لاشه گوشت بره با ۳.۵ درصد بیشترین کالاهای وارداتی از اوراسیا هستند.

این مقام گمرک ایران افزود: در خصوص کالاهای صادارتی با تعرفه ترجیحی، پسته اعم از تازه و خشک با سهم ۴۳.۷ درصد، کیوی تازه با بیش از ۴ درصد، انگور خشک با بیش از ۱.۸ درصد را از مجموع کالاهای صادراتی بر اساس این موافقت نامه را به خود اختصاص دادند. ضمن آنکه در خصوص کالاهای وارداتی با تعرفه ترجیحی، جو به استثنای بذر با حدود ۴۲ درصد، ذرت دامی با ۲۸ درصد، روغن دانه آفتاب گردان با حدود ۱۸ درصد و لاشه گوشت گوسفند با ۴.۷ درصد بیشترین کالاهای وارداتی با تعرفه ترجیحی هستند.

منبع:شبکه خبری ایبنا

تماس

+989031117803

ایمیل

info@samin-atlas.ir

اصفهان میدان نقش جهان ضلع شرقی مسجد شیخ لطف الله بن بست باغ خلفا مجموعه گردشگری حیات
ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه 8:30 تا 16:00 (پنج‌شنبه ها تعطیل)